Cześć ich pamięci – 70. rocznica mordu 12 żołnierzy KWP

9 maja 2016


W sobotę 7 maja na cmentarzu w Bakowej Górze odbyły się obchody 70. rocznicy mordu jakiego dokonali w maju 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa na 12 żołnierzach Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele polskiego rządu, rodziny żołnierzy KWP oraz przedstawiciele władz samorządowych, wśród których był prezydent Radomska Jarosław Ferenc, wiceprezydent Jacek Belka, a także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku Artur Werner.

Mszę św. w intencji zamordowanych żołnierzy koncelebrował ksiądz Arcybiskup Senior Stanisław Nowak.

Po mszy przy grobie 12 bohaterów KWP z udziałem kompanii honorowej Wojska polskiego odbył się apel poległych oraz złożenie wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje.

Obchody 70. rocznicy zamordowania przez UB 12 żołnierzy KWP zostały objęte patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, który był obecny podczas uroczystości.

– Polska była, Polska jest i Polska będzie dzięki tym, którzy o nią walczyli. Nigdy nie wolno nam zapomnieć, że czyn zbrojny jest fundamentem polskiej siły i zdolności trwania naszej Ojczyzny – podkreślił podczas przemówienia minister Antoni Macierewicz. – Dzisiaj z tego miejsca, miejsca kaźni ale i wielkości Konspiracyjnego Wojska Polskiego zwracam się także do was żołnierze, w imieniu rządu Rzeczpospolitej, nigdy nie wolno wam zostawić ich zapomnianym. Nikt walczący o niepodległość nie może zostać zapomniany i pozostawiony sam sobie. Dzisiaj przed grobem bohaterów skłoniły się sztandary Wojska Polskiego. Przyszliśmy, aby na wieczność, na zawsze przetrwało to podstawowe przykazanie, że żadna kropla krwi Polaka walczącego o niepodległość nie będzie przelana na marne. Każde nazwisko będzie pamiętane jako nazwisko bohatera – podkreślił szef MON.

Po oficjalnej części uroczystości przybyli goście udali się na teren byłej szkoły podstawowej, gdzie zaproszono na koncert orkiestry dętej oraz żołnierską grochówkę.