Bliskie spotkania ze wsią w Publicznym Przedszkolu nr 1

21 czerwca 2016


Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Radomsku wiedzą dużo na temat wsi, ekologii oraz zdrowym odżywianiu. Wszystko to, dzięki projektowi ph. „Bliskie spotkanie ze wsią” realizowanemu w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na zadania z zakresu edukacji ekologicznej pn. „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach”.

We wrześniu 2015 Publiczne Przedszkole nr 1 w Radomsku złożyło do WFOŚiGW w Łodzi wniosek o udzielenie dofinansowania w formie dotacji zadań z dziedziny edukacja ekologiczna pn. „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach” w roku szkolnym na zadanie ph. „Bliskie spotkanie ze wsią”. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony w listopadzie 2015 r. i Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Radomsku otrzymało dotację w kwocie 22 380,00 zł na realizację projektu. Wkład własny przedszkola do projektu wynosi 2 500,00 zł.

Przedszkolaki od lutego br. do końca czerwca biorą udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach: konkursach, warsztatach, wycieczkach i wystawach  o tematyce przyrodniczej i ekologicznej związanej z życiem na wsi. W ramach projektu zostały także zakupione pomoce dydaktyczne niezbędne do zajęć.

W kwietniu dzieci z grupy V i VI odbyły całodniową wycieczkę autokarową do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie,  gdzie czekało na dzieci mnóstwo atrakcji m.in. zwiedzanie wystawy pt. „Bajkowy świat”, spektakl pt. „ Krawiec Niteczka” czy zabawy na bajkowym placu zabaw.

W połowie maja dzieci z grupy V i VI odwiedziły Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Skałką” w Przybynowie. Na początku zwiedziły Skansen Wsi Jurajskiej, po którym oprowadził je gospodarz. Kolejną atrakcją było zwiedzanie mini zoo, gdzie z bliska można było zobaczyć takie zwierzęta jak: wielbłąd, lama, alpaka, kuce, kozy, owce, oraz krowy szkockie. Wielkim przeżyciem i zarazem ogromną dawką radości było karmienie zwierząt chlebem. Gospodarze przygotowali także bardzo ciekawe warsztaty edukacyjne pt. „W krainie miodu”, podczas których dzieci poznały wiele ciekawostek z życia pszczół, jak również zasmakowały pysznego miodu.

Pod koniec maja wzięły udział w rodzinnym konkursie fotograficznym ph. „Wiosna w ogrodzie”. Efekty pracy z rodzicami można oglądać w holu przedszkola na przygotowanej wystawie pokonkursowej.

W czerwcu przedszkolaki z oddziału IV uczestniczyły w warsztatach ekologicznych ph „Ekologia dla najmłodszych”, natomiast dzieci z oddziału V i VI w warsztatach ph „ Kupuj jajka od szczęśliwych kur”.

Ponadto w grupie dzieci 3-letnich (oddział I) przeprowadzono zajęcie z zakresu edukacji przyrodniczej pt. „Zwierzęta z wiejskiej zagrody”. Dzieci poszerzały swoje wiadomości w trakcie zajęcia, bawiły się przy muzyce, rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe, oglądały i opisywały ilustracje.

A we wtorek 21 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, w którym wziął udział prezydent Radomska Jarosław Ferenc. Przedszkolaki na początek pochwaliły się swoją wiedzą na temat wsi oraz ekologii. Potem grupa 5-latków zaprezentowała przedstawienie o kogucie, który stracił głos. Po skończonym przedstawieniu przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie prezydenta Ferenca z małymi aktorami. Na konie dzieci oraz goście obejrzeli prezentację na temat przeprowadzanego projektu.