60. rocznica krwawych wydarzeń

19 października 2016


Wieczornicę z okazji 60-rocznicy Powstania Węgierskiego i Poznańskiego Czerwca zorganizowało radomszczańskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

We wtorek 18 października sala kameralna Miejskiego Domu Kultury pękała w szwach. Na początku odśpiewano hymny Węgier i Polski. Gości – m.in. prezydenta Jarosława Ferenca, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Artura Wernera i dyrektor Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Mirosławę Łęską – przywitał Wiesław Pierzak, prezes TPPW w Radomsku. Z powodu choroby na wieczornicę nie przyjechał ambasador Węgier. Prezydent Radomska wspomniał o roli TPPW na kulturalnej mapie miasta. Od niedawna jest jego członkiem. Żartował, że nazwisko Ferenc, świadczy o węgierskich korzeniach.

Historię wydarzeń sprzed 60 lat przypomniały uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych (Natalia Jurek, Sandra Borowiecka, Wiktoria Prudło, Milena Błachowicz, Klaudia Błaszczyk, Karolina Baron) ze swoją opiekunką Agnieszką Kuligowską. Protesty w Polsce i na Węgrzech miały podobne podłoże społeczno-polityczne, kosztowały życie wielu osób, ten węgierski został ostatecznie stłumiony przez interwencję Armii Radzieckiej.

Na zakończenie wystąpił chór Związku Nauczycielstwa Polskiego, który wykonał m.in. ludowe pieśni węgierskie.