20-lecie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej Koło w Radomsku

29 maja 2017


Dziś w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 3 odbyły się obchody 20-lecia powstania Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej Koło w Radomsku. To była okazja nie tylko do wspomnień, ale także do oddania hołdu pomordowanym w lesie katyńskim w 1940 roku.

Koło Rodziny Katyńskiej w Radomsku powstało 28 maja 1997 roku. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kolegiacie św. Lamberta w intencji śp. Księdza Prałata Zdzisława Peszkowskiego oraz zmarłych członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej oddział w Radomsku. Następnie uczestnicy obchodów udali się do ZSG nr 3, gdzie uczniowie zaprezentowali niezwykle wzruszający spektakl pt. „Nawet gdy mnie już nie będzie…”.

Podczas uroczystości przywołano najważniejsze wydarzenia z 20-letniej działalności Koła w Radomsku m.in. wręczenie członkom Koła „Medali za udział w wojnie obronnej 1939 roku” przyznanym pośmiertnie ich ojcom, braciom i wujom.

Jubileusz był także okazją do wręczenia nagród w XV edycji Powiatowego Konkursu Katyńskiego oraz podziękowań dla osób wspierających działalność Stowarzyszenia. Podziękowania otrzymali m.in. prezydent Radomska Jarosław Ferenc i wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch.

Nie zabrakło także podziękowań dla członków Koła za działalność na rzecz ujawnienia pełnej prawdy o Katyniu, pokazując wszelkie aspekty dotyczące losów Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku oraz krzewienie historii wśród młodzieży.